Ranczo AgroBanda

ADRES

97-226 Żelechlinek

KONTAKT

607 267 235
BILETY
AgroBanda Facebook

Zooterapia – na czym polega? Dla kogo jest wskazana?

Ranczo AgroBanda - Wolica 10 > Bez kategorii > Zooterapia – na czym polega? Dla kogo jest wskazana?

Zooterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt to rodzaj terapii naturalnej, która może przynieść wiele korzyści w przypadku leczenia wielu jednostek chorobowych. Zooterapię można stosować zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych i seniorów w celu wsparcia zdrowia psychicznego i fizycznego pacjentów. Czym jest zooterapia i komu zalecany jest taki sposób leczenia?

Zooterapia – co to jest i na czym polega?

Zooterapia, znana także jako animaloterapia to metoda, której celem jest wsparcie leczenia i rehabilitacji w różnego rodzaju schorzeniach. Terapię stosuje się po to, aby poprawić samopoczucie pacjenta poprzez bezpośredni kontakt z niektórymi gatunkami zwierząt. Metoda ta polega na kontrolowaniu interakcji pacjentów z wybranymi zwierzętami, co sprzyja uzyskaniu uczucia relaksu i psychicznego szczęścia, które są istotne dla usprawnienia procesów leczenia.

Według specjalistów kontakt ze zwierzętami przy pomocy dotyku i innych aktywności przyczynia się do stymulacji produkcji hormonów, np. endorfin, a także do redukcji stresu i napięcia, które często stanowią przeszkodę w skutecznym leczeniu. Takie działanie może więc prowadzić do polepszenia ogólnego samopoczucia, redukcji bólu i stymulacji układu odpornościowego. Przebywanie ze zwierzętami dostarcza także wielu bodźców sensorycznych i działa motywująco na pacjenta.

Jakie są rodzaje zooterapii?

Animaloterapię można podzielić na 3 główne kategorie, które różnią się przede wszystkim rodzajem interakcji pacjenta ze zwierzęciem:

  • AAA (Animal Assisted Activities): zajęcia z udziałem zwierząt; terapia polega na swobodnej zabawie terapeutycznej, która ma motywować do aktywności ruchowej i stymulować bodźce sensoryczne;
  • AAT (Animal Assisted Therapy): terapia z udziałem zwierząt ukierunkowana jest na określone działania, mające wywołać określone efekty terapeutyczne;
  • AAE (Animal Assisted Education): edukacja z udziałem zwierząt. Ten model animaloterapii stanowi zazwyczaj uzupełnienie pozostałych dwóch rodzajów.

Jakie zwierzęta najczęściej wykorzystywane są w zooterapii?

W zooterapii można wykorzystać wiele zwierząt. W Polsce najczęściej prowadzi się terapię z udziałem:

  • psów (dogoterapia);
  • koni (hipotereapia);
  • kotów (felinoterapia);
  • osłów (onoterapia);
  • alpak (alpakoterapia).

W niektórych krajach i w specjalnych ośrodkach popularna jest także terapia z udziałem delfinów (delfinoterapia).

Kiedy warto stosować zooterapię? Wskazania

Zooterapia to świetna metoda terapeutyczna dla osób w różnym wieku, która może być stosowana w rozmaitych jednostkach chorobowych. Bardzo często wykorzystuje się zooterapię jako wsparcie leczenia dzieci z chorobami, takimi, jak: zespół Downa, zaburzenia ze spektrum autyzmu, mózgowe porażenie dziecięce, ADHD, zespoły genetyczne, opóźnienie psychoruchowe.

Zooterapia wskazana jest jako wsparcie rekonwalescencji osób niepełnosprawnych i po urazach. Wykazuje również dużą skuteczność w terapii nowotworowej oraz w takich jednostkach, jak: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, schorzenia reumatyczne, zaburzenia wzroku i słuchu. Sprawdź ofertę naszego minizoo!

Ranczo AgroBanda - Wolica 10
Call Now Button