Pochodzenie:
Europa, region Poitou w zachodniej części Francji, na wybrzeżu atlantyckim
Opis:
Pierwsze wzmianki o osłach Poitou pojawiły się w księgach z 1717 roku, choć niektóre źródła podają, że rasa miała swój początek dużo wcześniej, bo w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Za ich ojczyznę uznaje się region Poitou-Charentes w zachodniej części Francji u wybrzeży Atlantyku.
Osły są silne, bardzo odporne i łagodne, dlatego chętnie krzyżowano ogiery Poitou z klaczami poszczególnych ras koni, aby uzyskać wydajne w pracy muły. Były one wykorzystywane w pracy na roli, w transporcie, a nawet w wojsku. Zapotrzebowanie na te zwierzęta trwało do momentu rozwoju mechanizacji i zastąpienia ich przez maszyny. Obecnie osły Poitou można spotkać głównie w ogrodach zoologicznych i gospodarstwach agroturystycznych.
Charakterystyka i rozród:
Osioł Poitou to jedna z największych i jednocześnie najrzadszych ras osłów na świecie. Przedstawiciele tej rasy osiągają wzrost do 150cm w kłębie (tzn. w najwyższym i najbardziej wysuniętym fragmencie grzbietu). Osiągają masę ciała do 350 kg. Dojrzałość płciową osiągają około 3-4 roku życia, a ciąża trwa 13 miesięcy i kończy się narodzinami jednego młodego. Samce są zazwyczaj wyższe i potężniejsze niż samice. Cechą charakterystyczną tych zwierząt jest nietypowa sierść, tworząca miękkie strąki przypominające nieco dredy, zwane cadanette. Maść może być ciemnobrązowa, ciemnoruda lub czarna, a na podbrzuszu, wokół oczu i chrap sierść jest zawsze biała. Uwagę przyciągają ogromne uszy i masywna głowa.